Programme Details (these may change)

Registration and Festival opening

10:30 – 17:00

  • Register – reception desk in the bar area of Crescent Theatre, Sheepcote Street B16 8AE
  • Time to explore Birmingham (maps available)

19:30 – 20:30

  • Opening ceremony in Repertory Theatre, Centenary Square off Broad St B1 2EP

20:30

  • Festival dinner in Repertory Theatre, Centenary Square off Broad St B1 2EP. Must be booked in advance.

Films

at Crescent Theatre, Sheepcote Street B16 8AE

09:00 – 11:00

  • Film programme
  • Film programme

11:00 – 11:30

  • Break

11:30 – 12:30

  • Film programme

12:30 – 13:00

  • Jury discussion

13:00 – 14:30

  • Lunch break

14:30 – 16:30

  • Film programme
  • Film programme

16:30 – 17:00

  • Break

17:00 – 18:00

  • Film programme

18:00 – 18:30

  • Jury discussion

18:30 – 20:00

  • Dinner

20:00 – 22:00

  • Film programme
  • Film programme

22:00 – 22:30

  • Jury discussion

Full day excursion

(must be booked in advance)

09:30 – 10:30

  • Coach journey (Coaches will depart promptly)

10:30 – 16:30

Black Country Living Museum – more information

13:00

  • Lunch

16:30 – 17:15

  • Coach journey

17:15 – 18:45

Lichfield – more information

18:45

  • Coach journey

19:30 – 21:30

  • Dinner

21:30 – 22:30

  • Coach journey back to Brindleyplace (approximately 45 minutes)

Films

at Crescent Theatre, Sheepcote Street B16 8AE

09:00 – 11:00

  • Film programme
  • Film programme

11:00 – 11:30

  • Break

11:30 – 13:00

  • Film programme
  • Jury discussion

13:00 – 14:30

  • Lunch

14:30 – 16:30

  • Film programme
  • Film programme

16:30 – 17:00

  • Break

17:00 – 18:30

  • Film programme
  • Jury discussion

18:30 – 20:00

  • Dinner

20:00 – 22:00

  • Film programme
  • Film programme

22:00 – 22:30

  • Jury discussion

Half day excursion

(must be booked in advance)

09:15 – 09:30

  • Assemble for the walking tour

09:30 – 11:30

  • Walking tour, which will end at the boat boarding area

11:30 – 13:30

  • Trip on canal narrowboat, with commentary. Lunch on board.

Films

at Crescent Theatre, Sheepcote Street B16 8AE

15:00 – 17:00

  • Film programme
  • Film programme

17:00 – 17:30

  • Break

17:30 – 18:30

  • Film programme
  • Jury discussion

Evening Free

Films

at Crescent Theatre, Sheepcote Street B16 8AE

09:00 – 11:00

  • Film programme
  • Film programme

11:00 – 11:30

  • Break

11:30 – 13:00

  • Film programme
  • Jury discussion

13:00 – 15:30

  • Lunch

13:15 – 15:15

  • Friends of UNICA meet in ?? room (lunch provided). Find out more about the Friends

15:30 – 16:30

  • Film programme

16:30 – 17:00

  • Break

17:00 – 18:30

  • Film programme
  • Jury discussion

18:30 – 20:00

  • Dinner

20:00 – 22:30

  • Film programme
  • Film programme
  • Jury discussion

Films

09:00 – 11:00

  • Film programme
  • Film programme

11:00 – 11:30

  • Break

11:30 – 13:00

  • Film programme
  • Jury discussion

13:00 – 14:30

  • Lunch

General Assembly

14:30 – 18:30

  • General assembly held in ??

Presentation

19:45 – 20:15

  • Presentation about UNICA2021 in Warsaw, Poland

World Minute Movie Competition

20:30 – 22:00

  • One minute movies from around the world. Audience votes for the winners.

Jury awards

10:00 – 11:00

  • Public jury discussion in ??

11:00 – 11:30

  • Break

11:30 – 13:00

  • Public jury discussion continued

13:00 – ??

  • Lunch and free time

Films

?? – ??

  • Presentation by workshop participants (in Crescent Theatre)
  • Festival magazine (in Crescent Theatre)

Closing ceremony and Festival dinner

19:00 – 20:30

  • Award presentations and closing ceremony in Repertory Theatre, Centenary Square off Broad St B1 2EP

20:30

  • Festival dinner in Repertory Theatre, Centenary Square  off Broad St B1 2EP (must be booked in advance)